Najlepsze pomysły na świąteczne prezenty

 

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z nimi pojawia się też spory ból głowy, spowodowany zakupami, kolejkami i ogólną nerwowością poprzedzającą Boże Narodzenie. O wiele łatwiej mają ci, którzy już wymyślili, co kupić rodzinie i przyjaciołom. Bez względu na stopień i rodzaj znajomości, książka zawsze będzie dobrym pomysłem na prezent świąteczny. Zwłaszcza że rynek oferuje obecnie szeroki wybór tytułów.

Książki w rodzinie

Wręczanie książek to zwyczaj, który warto praktykować w rodzinie. Dzieci uczone są w ten sposób szacunku i zamiłowania do literatury. Wychowują się w jej towarzystwie, przez co istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie zrezygnują z regularnego czytania po zakończeniu edukacji. Z drugiej strony, małoletni także mogą wręczać ciekawe książki dorosłym. Jest to tym bardziej wskazane, jeżeli rodzice czy dziadkowie lubią czytać. Przed dokonaniem zakupu, trzeba jednak wcześniej sprawdzić:

– czy krewny nie ma już wybranego tytułu w swojej kolekcji,

– o jakiej książce marzy osoba, którą chce się obdarować,

– jaki gatunek preferuje dany czytelnik.

Nie trzeba pytać osobiście, można zrobić wywiad wśród domowników lub przejrzeć prywatną biblioteczkę. W dobie rozwoju nowoczesnych aplikacji, wielu czytelników wybiera elektroniczne wersje książek. Zaglądając do komputera czy telefonu takiej osoby, można przejrzeć jej listę pozycji do kupienia czy przeczytania. Jeżeli ktoś nie chce zaglądać do nieswojego konta, można przejrzeć nomen omen konta na portalach społecznościowych. Użytkownicy chętnie opisują tam swoje zainteresowania. Dzięki takiej wiedzy pomysły na prezenty świąteczne też przyjdą łatwiej.

Prezenty dla nieznajomych

Upominki na święta wręcza się nie tylko krewnym czy przyjaciołom. Czasami sytuacja wymaga, aby obdarować nimi osoby znane o wiele słabiej. Nowego kolegę z klasy, którego wylosowało się w loterii mikołajkowej. Współpracownika, z którym chce się nawiązać dobre relacje, a także szefa. W tym ostatnim przypadku pomysły na prezenty świąteczne bywają źródłem szczególnego stresu. W uporaniu się z nim pomoże wizyta w księgarni. Wykorzystując opisane powyżej sposoby, można zawęzić poszukiwania do pozycji na tematy interesujące adresata. Warto też porozmawiać z księgarzem. To specjalista w dziedzinie literatury, który na pewno coś doradzi. Współczesna oferta wydawnicza jest tak zróżnicowana, że dla każdego uda się znaleźć tam jakiś interesujący prezent. Wybór książki o określonym tytule potrafi obdarowywanemu sporo powiedzieć. Na przykład o tym, że wręczającemu zależy na przyjaźni czy owocnej współpracy. To dowód, że potrafi słuchać i przykłada wagę do detali.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *